Kedd esti házimuzsika

Pásti utcai zsinagóga
4025 Debrecen, Pásti u. 4

Műsor:
Schubert - Mahler: A halál és a lányka, D 810 (MŰSORVÁLTOZÁS!)
Mendelssohn: d-moll vonósszimfónia Nr. 7.

Közreműködik:
Bényi Tibor, a Kodály Filharmonikusok kamarasorozatának művészeti vezetője
Kodály Filharmonikusok kamaraegyüttese

Jegyár: 1900 Ft

Kedd esti házimuzsika
2020. February 18., 19.30

Személyes gondolatok…

A polgárosodás korának az elején járunk. Híres művészek baráti körei elemezték előző generációk munkásságát, és keresték az új utak lehetőségeit. Egy ilyen kávéházi kör alakult Berlinben is pár fiatal zenész részvételével a 19. század elején, ahol Mendelssohn, Ferdinand David, Wagner, Schumann asztaltársasága éles vitákat folytatott Haydn, Mozart koráról. Az ifjú Mendelssohnt éltették, mint az új század Mozartját (Schumann), aki gazdag berlini bankárcsalád sarjaként minden segítséget megkapott valóban kivételes képességeinek kibontakoztatásához. Rendszeres házimuzsikálás keretein belül saját kis zenekarával mutatta be vonósszimfóniáit, fiatalkori műveit. Nemzetközi koncertkörutak és zeneszerzői tevékenysége mellett megalapította az első német zeneművészeti főiskolát Lipcsében (Conservatorium der Musik). Korai halála miatt egyértelműen hiányzott jelenléte a későbbi évtizedek zenészvilágából. Egy hosszúéletű Mendelssohn mellett másként ismerhettük volna meg Brahmsot és korát, de az új német iskola (Liszt,Wagner,Berlioz - Neudeutsche Schule) követőit is.

Franz Schubert nagyon nehéz és tragikus életében mindent elkövetett, hogy biztonságos egzisztenciát teremtsen zeneszerzői tevékenységével. Szeretett volna Mozart útjain járva operaszerzőként sikeres lenni, de a korra jellemző módon a látványosabb, szórakoztatóbb előadásokat igénylő bécsi publikumot nem tudta magának megnyerni. Súlyos megbetegedései még jobban megnehezítették próbálkozásait. 1824-ben 27 évesen írta a d-moll vonósnégyest, amit egy bécsi lakásban, házimuzsika keretein belül mutattak be. A halál és a lányka tematikája már a 16. század óta foglalkoztatta a különböző művészeti ágak képviselőit. A halál ábrázolása tabuk nélküli, optimista, az élet nehézségeitől és csalódásaitól megszabadító, csábító alakot rajzol: „Barátként jövök, nem büntetni.” A lányka ellenkezésére is finoman és nyugalommal reagál. A mű üzeneteként a végére elmarad a lányka válasza... Schubert a moll hangvételt egy bizakodásra utaló dúr akkorddal zárja.

– Bényi Tibor –