A Kodály Filharmonikusok, a Kodály Kórus és a Feledi Project nagyívű produkciója a Müpa színpadán

Liszt Ferenc születésének 210. évfordulója alkalmából került megrendezésre a Liszt Ünnep Nemzetközi Kulturális Fesztivál 2023 október 11-22 között. Budapest jelentős kulturális helyszínein nagyszabású hangversenyek, kamaraprodukciók, kóruskoncertek, táncelőadások és egyéb rendhagyó ingyenes események is látogathatóak voltak. A fesztivál keretein belül nagy volumenű produkcióval lépett színpadra a Feledi Project a Müpa Fesztivál Színházában, melynek élő zenei kíséretét a Kodály Filharmonikusok és a Kodály Kórus adta.

Liszt Ferenc minden idők legtermékenyebb komponistája. Magasröptű szellem, aki tehetsége gyakorlása mellett művészi körökben is gazdag társasági életet élt. Karmester, elismert pedagógus és zenei író, valósággal átformálta a 19. század zenetörténetét. Hozzá hasonlóan újítási vágy és merészség jellemzi Feledi Jánost, a Feledi Project formáció névadó alapítóját. A Harangozó Gyula-díjas táncművész, koreográfus, a Müpa összművészeti eseménysorozatának részeként társulatával most először élő zenei kísérettel mutatkozott be.

„A társadalomkritika, a veszélyes viszonyok, az aktuális világból való kitörés foglalkoztat. Hétköznapi emberek történetét szeretném hétköznapi emberek számára elmesélni, személyes viszonyokat ábrázolni, melyek nyomán a néző magára tud ismerni, szembe tud nézni problémáival és ki tud lépni a mókuskerékből. Tükröt szeretnék tartani.” -nyilatkozta a hazai modern balett kiemelkedő alakja. A kazincbarcikai gyárvárosban született táncművész dolgozott már Amerikában, Afrikában, Európa nagyvárosaiban, fellépett számos nemzetközi fesztiválon.

Az október 20-án és 22-én bemutatott nagy volumenű, kb 120 fős produkció három felvonásos premierjének mindegyike ősbemutató, melynek élő zenei kíséretét a Kodály Filharmonikusok és a Kodály Kórus adta.

„Az élő zenének varázsa van, valahányszor élő zenére dolgozom, az többletenergiát ad az előadásnak, amit semmilyen felvétel nem tud pótolni.” -nyilatkozta Feledi.

A jelenetek során a kortárs komolyzene két nagyszerű alakájval, Szentpáli Rolanddal és Orbán Györggyel, ismerkedhettünk meg a tánc nyelvén keresztül.

Első felvonás: Kozmikus konfliktus

Az első felvonás Szentpáli Roland The Wind and the Sun című munkájára épül, melyet a 2020-ban hirdetett Müpa Zeneműpályázatának nyertes darabjaként tartanak számon. A mű Aiszóposz, az ókori görög meseíró A nap és a szél című történetét dolgozza fel, mely egy igen fontos tanulságot, vagy ha úgy tetszik, életfilozófiát fogalmaz meg: "Nem az erőszakosság, hanem a párbeszéd, a kommunikáció és a megértés vezet eredményre."

A kozmikus konfliktus megteremtésének zenéjét a Kodály Filharmonikusok adták elő, akiket Kollár Imre, a zenekar vezető karmestere dirigált.

Második felvonás: Teremtett világ

2023-ban a Müpa évad művészének díját Orbán György kapta. A Kossuth és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző szerint a kórusmű egy kivételesen nehéz, korlátozott lehetőségekkel bíró műfaj, melyhez a lehetőségek végtelen tárházának kibontakoztatására nagyfokú kreativitás szükségeltetik. Alapjaiban véve nem szokványos dolog az, hogy egy kórusműre íródott zeneműre tánckoreográfia szülessék, de Feledi ebben is újított. Orbán György javaslatára a Kodály Kórus több kisebb kórusművet szólaltatott meg Kocsis-Holper Zoltán vezető karnagy vezényletével. A felvonás alatt Weöres Sándor és József Attila versek is elhangzottak.

"A Teremtett világ középpontjában az emberi lélek mélysége és magassága áll. A természet végtelensége, kétségbeesés, öröm és szomorúság, honvágy, magány, játékosság és báj mind megjelennek, ahogy a mindennapjainkban is." -foglalta össze a jelenet mondanivalóját néhány mondatban Feledi.

Harmadik felvonás: Missa Doudecima

Ha azt hinnénk, a harmadik felvonás során már életbe lépnek a konvenciók, nagyot tévedünk: Feledi ismét új színt hozott a palettára. Katolikus mise dallamai, méghozzá Orbán György tizenkettedik miséje adta a zenei aláfestést. A Kodály Kórus közreműködésével zendült fel a mű, akiket Kocsis-Holper Zoltán vezető karnagy vezényelt.

Hogyan mesélhet el egy mise egy történetet? Az ég és a föld, az emberi lélek és a természetfölötti kapcsolatát évezredek óta nem más igyekszik felkutatni, mint a vallás. Mindig kicsit félve állunk a kérdéshez: mi vár ránk a földi élet után? Nem könnyű elveszíteni a szeretteinket, szembenézni a halállal. Legalább egyszer mindannyian magunk elé képzeltük, milyen lesz az, amikor földi porhüvelyünket elhagyva egy másik világba lépünk. Feledi szerint viszont egy a lényeg: hogy ne félve lépjünk át azon a bizonyos ajtón!

A transzcendentális értékeket kutató koreográfiák nem mindennapi látványt tártak a publikum elé, melyek igyekeztek még közelebb hozni kortárs komponista zeneszerzők alkotásait a közönséghez. Nagy öröm volt számunkra, hogy élő zenei közreműködésünk tovább emelhette az est fényét.

A három felvonás közös vezérfonalaként Feledi a légiességet, lebegést, a levegőt, a földi és túlvilági lét közti állapotot, egyfajta spirituális kozmikus teret nevezett meg.

„A mai generációnak, sőt mindenkinek kicsit vissza kellene térnie a gyökerekhez, letenni az egót és toleránsabbnak lenni egymással szemben. Nemcsak elmenni egymás mellett, hanem meglátni és meghallani egymást. Ugyanazokat a dolgokat éljük meg, mint régen, csak kicsit – vagyis nem is olyan kicsit – változott a világ. De hová tart, hová tartunk, ha így folytatjuk?!"

(Feledi János)